menu mobilne

Tatry - Tatrzański Park Narodowy

Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Są to jedyne góry w naszym kraju o charakterze alpejskim.
To główny powód przyjazdu na Podhale. W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Od spacerów tatrzańskimi dolinami Kościeliską, Chochołowską i innymi, przez wyjazd kolejką linową na Kasprowy czy Łomnicę, do krótkich i długich tras turystycznych, a także wspinaczki i alpejskich wejść zimowych, wymagających specjalistycznego sprzętu.
Głównymi trasami Turystycznymi są: Dolina Kościeliska, Dolina Chołowska, Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Orla Perc, Giewont, Czerwone Wierchy itd. Po stronie słowackiej dostępne kolejne szlaki o różnej skali trudności. Spotkamy tu także jaskinie i jeziora. Występuje tu piętrowy układ roślinności, tzn. od lasów mieszanych u podnóża poprzez iglaste, kosodrzewiny, hale po nagie skały szczytów. W zależności od tego, spotykamy różnorodne zwierzęta, np. niedźwiedzie, rysie, sarny w niższych partiach, natomiast wyżej przebywają kozice i świstaki.
Na Kasprowym Wierchu można pojeździć na nartach, lub zlecieć na paralotni.
Na szlakach natrafimy na schroniska, w których można się przespać, albo przynajmniej wypić herbatkę czy coś przekąsić. Najbardziej znanymi schroniskami w Tatrach są: "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej, schronisko nad Morskim Okiem albo "Ornak" na Małej Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliskiej.
Źródło: https://www.polskieszlaki.pl/tatry.html


do_gory